پیوندها

 

 

 

 
کل کاربران : 410417
کاربران امروز : 37
بازدید امروز : 44
کاربران دیروز : 287
بازدید دیروز : 322
کاربران آنلاین : 8

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، مزایا و مشوقها
     

از جمله مواردی که در برنامه توسعه کشور مورد توجه قرار گرفته نقش و اهمیت مناطق ویژه اقتصادی در گسترش صنعت و صادرات است که به تبع آن توسعه اجتماعی و فرهنگی نیز حاصل می گردد. هر چند این مناطق بیشتر اهداف منطقه­ای را مدنظر دارند، اما به هر حال گامی در جهت توسعه کلان کشور نیز می باشند.

نکته مهم دیگر نقش این مناطق و تسهیلات قانونی آنها در توسعه صادرات غیرنفتی که همواره یکی از جهت گیری­های اساسی توسعه اقتصادی کشور است. مناطق ویژه اقتصادی در صورتی که به درستی انتخاب شوند می توانند فضای مناسبی را برای صادرات شرکت های تولیدی ایجاد کرده و با جذب عوامل سرمایه در کنار یکدیگر به عنوان یک سکوی صادراتی عمل نمایند. به دلیل اینکه تولیدات آنها با قیمت­های رقابتی و بین­المللی صورت می گیرد باعث کاهش قیمت تمام شده محصول و
بهره­گیری مؤثرتر از آن می­شود. همچنین امکان حضور در بازارهای بین المللی را آسان تر می کند. این مناطق فارغ از مشکلات و موانع و محدودیت های داخلی می توانند راه را برای توسعه صادرات بگشایند. در نتیجه وجود این مناطق در کشور سبب انتقال مرکز فعالیت تجاری بین­المللی به کشور می شود که  می­تواند به عنوان یک مزیت تلقی گردد.

به طور کلی در تعریف از مناطق ویژه اقتصادی می توان گفت: "مناطقی هستند که به منظور پشتیبانی از فعالیت­های اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری بین المللی و تحرک در اقتصاد منطقه­ای و تولید و پردازش کالا، انتقال فن آوری، صادرات غیر نفتی، ایجاد اشتغال مولد و جلب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی، صادرات مجدد، عبور خارجی ( ترانزیت ) و انتقال کالا (ترانشیب) در محدوده ای از سرزمین اصلی ایجاد می شوند".

این مناطق اهدافی از قبیل جذب سرمایه­های خارجی، دست‌یابی به فناوری پیشرفته، کسب دانش­های مدیریتی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، محرومیت‌زدائی از مناطقی که امکان رشد و توسعه بالقوه را دارند، جذب نقدینگی سرگردان داخلی و کمک به مهار تورم، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات را تعقیب می کنند. ازطرفی درسطح جهان روند شکل­گیری مناطق ویژه اقتصادی  از سه مرحله عبور می­کندکه مرحله اول: فراهم ساختن زیربناها‏ ، مرحله دوم: جذب سرمایه­گذاری داخلی و خارجی‏، انتقال تکنولوژی‏، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی‏ و مرحله سوم: ایجاد درآمد ارزی و توسعه صادرات و حضور در بازار جهانی‏ می باشد .

بر اساس قانون از جمله مزیت­های عمده مناطق ویژه اقتصادی این است که جزء قلمرو گمرکی کشور محسوب نمی­شود
و مبادلات بازرگانی آنها با خارج از کشور و یا با سایر مناطق آزاد و ویژه، مشمول محدودیت­ها و ممنوعیت­های مقررات واردات و صادرات نمی­شود و از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف می­باشد. این مناطق از تسهیلات قانونی خاص در امور صادرات و واردات کالا، انتقال، بیمه و تامین اجتماعی، سرمایه گذاری و ثبت، صدور مجوز برای فعالیتهای اقتصادی، حضور اتباع خارجی، بانک، بیمه و غیره برخوردار می باشد .

یکی از راهکارهای اساسی به منظور ایجاد مزیت­های رقابتی ، انتخاب مناطق بالقوه مستعد در نقاط خاصی از کشور است که در آن بتوان شرایط مناسب را برای فعالیت واحدهای اقتصادی جهت حضور در بازارهای جهانی و رقابت با کالاهای ارائه شده از سوی شرکت­های خارجی در مناطق ویژه اقتصادی ایجاد نمود .

در همین راستا در اولین دوره سفر ریاست محترم جمهوری و هیأت دولت به استان طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بیرجند مطرح و به تصویب هیئت محترم وزیران رسید. طرح منطقه اقتصادی بیرجند در تاریخ 07/04/89 توسط مجلس محترم شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 14/07/89 به تایید شورای محترم  نگهبان رسید و در تاریخ 11/09/89 توسط رئیس جمهور محترم جهت اجرا ابلاغ گردید این منطقه در زمینی به مساحت 455 هکتار در فاصله 18 کیلومتری شمال شرقی شهر بیرجند در نزدیکی فرودگاه بین­المللی بیرجند احداث خواهد شد. در حال حاضر مراحل تأمین و برنامه­ریزی زیر ساخت­ها و جذب سرمایه­گذار برای مشارکت در ساخت منطقه ویژه اقتصادی درحال پیگیری می­باشد .

از جمله مزایای منطقه ویژه  اقتصادی بیرجند می­توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- وجود فرودگاه بین ­المللی بیرجند به عنوان مرز مجاز هوایی در مجاورت منطقه ویژه اقتصادی
2- وجود گمرک و پایانه مرزی ماهیرود ( میل 78) در فاصله 195 کیلومتری منطقه ویژه
3- همسایگی استان خراسان­جنوبی با کشور افغانستان و فاصله 310 کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با شهر فراه مرکز ولایت فراه کشور افغانستان
4- قرار داشتن استان در مرکز ثقل محور ترانزیتی چابهار- زاهدان- بیرجند- مشهد- سرخس
5- فراهم بودن زمین، آب، برق ، راه ارتباطی و زیرساختهای مخابراتی و IT و همچنین زمین جانمایی شده برای احداث مجتمع گمرکات استان در ضلع جنوبی زمین و زمین جانمایی شده برای احداث پایانه صادراتی سنگ استان در ضلع شرقی منطقه ویژه اقتصادی بیرجند
6- قوانین و مقررات خاص حمایتی دولت از قبیل سهمیه تسهیلات بانکی ریالی و ارزی، معافیت­های مالیاتی خاص مناطق محروم و ....
z- مجاورت زمین منطقه با خط انتقال گاز
8- عبور بزرگراه شهید کلانتری از مجاورت منطقه
9- عبور خط 400 کیلو ولت یزد - قائن - بیرجند - زاهدان از نزدیکی اراضی منطقه ویژه
10- نزدیکی پست 400 کیلوولت برق با منطقه ویژه
11- اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه به کار تولید کالاها و خدمات فعالیت دارند، برای فعالیت در محدوده منطقه از پرداخت هرگونه عوارض معمول در کشور معاف می باشند .
12- امور مربوط به اشتغال نیروی انسانی، روابط کار، بیمه و تامین اجتماعی در منطقه بر اساس مقررات مصوب و جاری در مناطق آزاد تجاری ­ـ صنعتی خواهد بود.
13- مبادلات بازرگانی منطقه با خارج از کشور و یا با سایر مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری صنعتی پس از ثبت در گمرک از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف بوده و مشمول محدودیت ­ها و ممنوعیت­ های مقررات واردات و صادرات به استثنای محدودیت­ ها و ممنوعیت های قانونی و شرعی نمی شود.
14- ورود کلیه ماشین آلات خط تولید و لوازم و قطعات مورد مصرف در منطقه از خارج از کشور، اعم از نو و مستعمل مجاز و از پرداخت هر گونه حقوق و عوارض گمرکی معاف می باشد.
15- نحوه پذیرش و ورود و خروج سرمایه خارجی و سود حاصل از آن به منطقه و چگونگی و میزان مشارکت خارجیان در فعالیت­های منطقه بر اساس قانون تشویق و حمایت سرمایه­گذاری خارجی انجام خواهد شد.
و ...

در پایان باید خاطر نشان کرد با توجه به اینکه اقتصاد امروز جهان به سمت تسهیل فعالیت­های تجاری حرکت کرده و سعی دارد با کاهش و حتی حذف بسیاری از قوانین و مقررات دست و پا گیر شرایط را برای تحقق اهداف اقتصاد منطقه­ای ملی و فراملی فراهم آورد بطوری­که مناطق ویژه اقتصادی در ایران نیز با همین رویکرد شکل گرفته اند تا زمینه توسعه منطقه ­ای و استانی را ایجاد نمایند و با تلاش همه جانبه مدیران ضمن فراهم شدن بستر اقتصادی شاهد تحول اقتصادی، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد سرانه مردم، افزایش خدمات بازرگانی و ظرفیت سازی مناسب برای جذب بیشتر سرمایه گذاری در سطح استان ها باشیم .

با توجه به مزایا و مشوق­ ها و فرصت های سرمایه ­گذاری مطرح شده، متقاضیان سرمایه­  گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند می­ توانند درخواست خود را به مرکز خدمات و دبیرخانه ستاد سرمایه­گذاری استان مستقر در سازمان امور اقتصادی و دارایی به آدرس: میدان شهداء، خیابان دانشگاه، دانشگاه یک، ارائه و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 2214233 تماس حاصل نمایند.

آخرین بروز رسانی : 1391/10/24 08:41:58  تعداد مشاهده : 8597  نویسنده / ویرایشگر : مرکز خدمات سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی

ستاد سرمایه گذاری
خدمات الکترونیکی
فرصتهای سرمایه گذاری
فراخوان
دریافت فایل

 

آموزش
 
مطالب سایت به چه میزان در راستای موضوعات درخواستی شما می باشد؟
زیاد
متوسط
کم

 

آدرس: خراسان جنوبی- بیرجند- میدان شهدا- خ دانشگاه1- اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان(ساختمان شماره2) - مرکز خدمات و دبیرخانه ستاد سرمایه گذاری --- تلفن: 32237698-0561 فکس: 32214233-0561 --- آدرس الکترونیکی: investin.sk@gmail.com

طراحی و پیاده سازی توسط : دفتر داده پرداز بیرجند
RaakCMS